Громадська ініціатива протидії фальсифікації виборів «Карусель-2019» уважно слідкує за новими схемами, задіяними під час цієї виборчої кампанії. Ми уже дослідили роботу «сітки» Петра Порошенка, проаналізувавши її структуру, а також розписали штабну «піраміду» з підкупу у столиці. Та на цих виборах команда Порошенка, схоже, вирішила перейти усі «червоні лінії» у своєму намаганні досягнути неможливого. У президентському штабі розуміють, що без тотального контролю за виборцями в день голосування складно розраховувати на результат навіть при таких масштабних мотиваційних заходах. Тому і винайшли унікальний механізм, як легалізувати адміністративний тиск та контроль безпосередньо на дільницях, особливо коли йдеться про регіони та невеликі населені пункти. Держадміністрації формують списки голів сільрад та містечок, керівників ФАПів, директорів шкіл та інших місцевих управлінців та ЛОМів, котрі заводяться на виборчі дільниці під видом… «дружинників-пожежників».

Опис схеми

Нагадаємо, що,згідно з виборчим законодавством, голові сільради та іншим посадовим особам, які у селі часто-густо мають беззаперечний авторитет та адміністративний вплив, забороняється бути присутніми під час роботи виборчих комісій – як у час голосування, так і підрахунку голосів. Законом встановлено вичерпний перелік осіб з допуском без запрошення: довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі,  представники ЗМІ, члени ОВК, ЦВК (ч. 9, ст. 28 ЗУ «Про вибори Президента України»).

На попередніх виборах спроби «отців села» залишитися на дільниці під час виборів часто призводили до скандалів – спостерігачі опонентів, бувало, навіть викликали правоохоронні органи, які виводили голову сільради з приміщення. Тепер на Банковій, схоже, знайшли спосіб, як врешті-решт легалізувати присутність найбільш впливових людей сільської громади на дільниці під час виборчого процесу. Для цього у районах під контролем… РДА масово почали створюватися «добровільні» пожежні дружини, чия формальна задача полягатиме у «запобіганні виникнення пожеж» на дільницях. Так, органи виконавчої влади в особі обласного управління з надзвичайних ситуацій, спираючись на відповідну постанову Кабінету Міністрів України (№564 від 17.07.2013р. «Про затвердження Порядку функціонування добровільної пожежної охорони») та інші нормативні акти, спершу просять міських, селищних та сільських голів створити на території рад «добровільні дружини». Та на цьому формальна законність закінчується. Бо вже списки таких «добровільних» дружин та графік чергувань затверджується райдержадміністраціями.

І ось тут найцікавіше. Відповідно до законодавства створюватися такі дружини можуть винятково добровільно. І у п. 10 Постанови зазначається, що «пожежну дружину (команду) очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади відповідним органом місцевого самоврядування, керівником суб’єкта господарювання за пропозицією загальних зборів членів дружини (команди)». Те ж саме стосується і його заступників та контролю за діяльністю дружин. Де тут функціонал РДА, керівників яких на пряму призначає чинний Глава держави і кандидат в Президенти Петро Порошенко? 

Так, фактично окрім членів комісії у чинного Президента у приміщенні для голосувань з’являється своя група підтримки, обтяжена до того ж владними повноваженнями. Адже є серйозні загрози, що таке «чергування» і сам ефект присутності людей погоджених РДА на виборчій дільниці в день голосування впливатиме на волевиявлення громадян. Можна легко змоделювати ситуацію, коли кілька таких контролерів, заряджених агітувати за «правильного» кандидата (а для людей з влади таким може бути лише Порошенко), легко переломлять ситуацію на дільниці. Окрім агітації варто очікувати і на те, що ці люди також активно слідкуватимуть за списками, хто прийшов підтримати діючого Президента, а хто – ні. Чинитимуть психологічний тиск на своїх підлеглих. А спостерігачам та опонентам буде складно вивести їх з дільниці, бо ті матимуть «законне» право на перебування там. Очевидно, що все це покликано додатково забезпечувати тотальний контроль влади над процесом голосуванням та підрахунком.

Як працює на практиці дана схема «пожежних дружин» під кураторством РДА нам вдалося виявити завдяки ситуації у Горохівському району Волинської області. Відповідні копії документів за підписом голови РДА Юлії Гринчук ми отримали від чесних місцевих посадовців, котрі не бажають брати участь у фальсифікаціях виборів. Якщо подивитися у списки «борців з вогнем» (документи в додатках), то можна побачити там директорів сільських клубів і шкіл, депутатів і голів сільських рад, керівників ФАПів тощо. Хто і за яким принципом включав їх туди, не важко здогадатися.

 «Я считаю до пяти…»

За даними проекту «Карусель-2019», головним ідеологом виборчих схем Порошенка на Волині є Денис П’ятигорець – заступник голови Волинської ОДА. Колишній представника Запорізької міської організації Партії регіонів після Майдану став відомим у соцмережах блогером, який активно підтримує Петра Порошенка. Також П’ятигорець є помічником нардепа двох останніх скликань, співвласника  групи «Контініум» Степана Івахіва, який обраний по ОВО №21 (з центром в м. Ковель) на Волині.

Вищезгаданий Горохівський район входить до складу округу №20. Там у 2014 році на парламентських виборах переміг бізнес-партнер Степана Івахіва Сергій Мартиняк. Вони обидва 16 січня 2014 року проголосували за «диктаторські» закони Януковича. Також нинішні представники депутатської групи «Воля народу» взимку були на «установчому» передвиборчому форумі Петра Порошенка «Від Крут до Брюсселя».

ДОВІДКОВО: Органи місцевого самоврядування не підпорядковуються головам районних адміністрацій, і накази вступати в «добровільні дружини» та чергувати в день виборів на дільницях підпадають під 364 статтю кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем). Звертаємо на це увагу правоохоронних органів.