У м. Болехів Івано-Франківської області під виглядом опитування виборцям начебто незаангажовано пропонують інформацію про реформи діючого Президента -маніпулятивний спосіб впливу на формування позитивної думки про конкретного потенційного кандидата у Президенти України Петра Порошенка.

Про це повідомляє ОПОРА.

17 січня спостерігачі ОПОРИ відвідали Болехів (ТВО 86), де в громадській приймальні партії БПП «Солідарність» повідомили, що ніяких опитувань тут не проводять, але зауважили, що «незалежним дослідженням громадської думки займається «Громадська організація «Інститут розвитку і сприяння демократії» й підказали, де знаходиться приміщення ГО. 

Приміщення організації знаходилося на другому поверсі одного із торгових центрів у центрі міста. На дверях жодної вивіски. Як розповідають спостерігачі, на столі лежало багато примірників вже заповнених анкет. Працівниця, яка не назвала свого імені, повідомила що вона там «тільки сидить» й дозволила зробити фото незаповненої брошури з анкетами.  Спостерігачі зауважили, що ці анкети аналогічні тим, які їм показували начебто у штабі БПП в Івано-Франківську.

Як видно зі змісту анкет, це так зване «соціологічне опитування» не має нічого спільного з фаховим дослідженням громадської думки. З одного боку, це маніпулятивний спосіб впливу на формування позитивної думки про конкретного потенційного кандидата у Президенти України Петра Порошенка. Той факт, що під виглядом опитування виборцям начебто незаангажовано пропонують інформацію про реформи Порошенка, ми можемо розцінювати як такий, що може містити ознаки агітації за цього потенційного кандидата. А з іншого боку – це може бути способом збору особистих даних виборців, з метою, яка відома лише організаторам. Збір персональних даних виборців ми завжди відносимо до зони ризику, оскільки це створює поле для маніпуляцій як під час агітаційної кампанії так і в день голосування», – роз’яснює Богдан Морикіт, координатор громадського спостереження ОПОРИ за виборами в Івано-Франківській області.

Крім того, Богдан Морикіт нагадує, що після реєстрації громадянина кандидатом на пост Президента, він і його штаби змушені діяти в суворих рамках виборчого законодавства. Одним із цих обмежень є заборона укладення з виборцями за рахунок коштів виборчого фонду оплатних договорів на проведення передвиборної агітації. Це означає, що відповідно до частини 6 статті 64 Закону України «Про вибори Президента України» фінансова винагорода агітатору за здійснення агітації може містити ознаки порушення закону.

За словами юридичної радниці Громадянської мережі «ОПОРА» Тетяни Юзвяк, згадувана «Анкета соціологічного опитування» передбачає, що у виборця будуть відібрані такі персональні дані як прізвище, ім’я та по батькові, адреса, вік, політичні вподобання та переконання. Вказані відомості мають бути отримані виключно за згоди опитуваної особи. Про згоду особи може свідчити її підпис про дозвіл на збір та обробку персональних даних, проте такого розділу для підпису особи у анкеті немає. Це свідчить про те, що персональні дані збиратимуться протиправно, адже кожна особа має знати мету збору персональних даних та подальші способи використання вказаних даних і передовсім дати на це свою згоду без примусу та тиску. Представники ОПОРИ в Івано-Франківську звернулася до Івано-Франківської територіальної організації політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» за коментарем телефоном та через офіційну електронну пошту. На момент підготовки публікації відповіді ОПОРА не отримала, але готова  відобразити позицію БПП «Солідарність», як тільки отримає відповідь.